mikroregion Zálesí
Uživatel: nepřihlášen přihlásit nápověda
--------
Hledání 
Využíváme data
ePusa.cz
Akce v kraji
Fond Vysočiny

Tento projekt se uskutečnil s finanční podporou Fondu Vysočiny

 
ČeskyEnglishDeutsch

Kaple Nanebevzetí Panny Marie

Kaple pochází z roku 1800 stojí na malé návsi poblíž rybníka.

Křížek před kaplí nechal postavit původní majitel čp. 7 pan Adamec. Ze strachu před zloději si dal svého pašíka do kuchyně. V té době nebyly ještě ve staveních dřevěné podlahy, a tak pašík vesele ryl, až narazil na hrnec peněz. Za tyto peníze nechal majitel postavit tento kříž a druhý za vsí u Pavlánových.

První světová válka zde probíhala jako všude jinde. Nejen lidé ale i zvonek z kapličky musel být odevzdán pro válečné účely v roce 1916. K pověšení nového zvonu do kapličky došlo v roce 1923. K jeho pořízení vyhlásila obec mezi obyvateli sbírku. Svěcení provedl vojslavický farář, pro kterého přijelo čtrnáct jezdců na opentlených koních. U kapličky vyhrávala kapela pana Karafiáta.

Druhá světová válka opět citelně zasáhla do „života“ kapličky. V březnu roku 1942 přišla o svůj zvon. Naposled s ním zazvonili a byl odvezen do Humpolce.

Před kaplí se sloužili i mše svaté, a to hlavně o srpnové pouti. Celková oprava kaple se uskutečnila v roce 1971. Došlo na výměnu zničeného krovu, oplechování střechy a kolem kaple byla zhotovena ohrádka. Menší úpravy proběhly před zavěšením nového zvonu.

V kapli nad menzou v oltářním nástavci je socha Panny Marie. Úplně nového zvonu se místní kaplička dočkala v roce 1992. Přesně po padesáti letech se místní obyvatelé opět složili a zakoupili nový zvonek ze zvonařské dílny Marie Tomáškové-Dytrychové z Brodku u Přerova. Slavnostní svěcení proběhlo v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vojslavicích. Poté převezli zvon opět do Koberovic a došlo k jeho zavěšení do lucerny kapličky. I přes nepříznivé počasí se sešla řada zdejších obyvatel a rodáků. Před kaplí vyhrávala kapela Václava Menšíka z Hojanovic. Krátce po svěcení se do kaple vloupal neznámý pachatel a část vnitřní výzdoby odcizil. Na zvon z roku 1992 se zvoní každý den ráno a večer (o víkendech i poledne).

Umístění:

Obec: Koberovice
GPS: 15.262272316078
GPS: 49.587426567873

Zobrazit všechny lokality v mikroregionu

Zobrazit všechny kaple v mikroregionu

O úroveň výš O úroveň výš

Realizace: PTL, s.r.o. Vše | Pro turisty | Pro občany | Pro podnikatele | Mikroregion | Administrace © 2004, Mikroregion Zálesí